۱۰ ترفند برای فیلمبرداری با گوشی موبایل که مثل حرفه ای ها فیلم بسازید!

ترفند فیلمبرداری با گوشی همراه آیفون فیلیوس filioos

برای همه ما موقعیتی پیش می آید که به جای استفاده از دوربین های حرفه ای باید از گوشی موبایل خود برای فیلمبرداری استفاده کنیم. ولی این کار قواعد خاص خودش را دارد. و محدودیت هایی مقابل مخاطب قرار می دهد. دلیل این محدودیت این است که دوربین گوشی هایی که در دست ماست برای فیلمبرداری حرفه ای ساخته نشده است. و صرفا برای فیلم برداری های معمولی و روزمره ما ساخته شده است. ولی شما با رعایت این چند ترفند می توانید در فیلمبرداری با گوشی خود مثل حرفه ای ها به نظر برسید به طوری که حداقل تفاوت را با دوربین های فیلم برداری حرفه ای دارد. در ادامه این مطلب هم با فیلیوس همراه باشید.

۱- همیشه به صورت افقی فیلمبرداری کنید

همیشه به صورت افقی فیلمبرداری کنید. این حالت نه تنها کنترل بهتری برای نگه داشتن گوشی به شما می دهد ، بلکه زاویه ویدئو را برای تماشا در کامپیوتر یا تلویزیون هم‌‌تراز و میزان می کند. در حالت عمودی نیز می توان فیلمبرداری کرد ولی حین تدوین باید آن را چرخاند تا ستونهای سیاه کنار آن معروف به «پیلار باکسینگ‌» که واقعا روی کیفیت فیلم تاثیر بدی دارد، از بین برود.

برج آزادی آسمان آبی ابر فیلمبرداری با گوشی فیلیوس filioos

۲- همیشه زاویه ای با دید گسترده انتخاب کنید

بهترین زاویه برای ضبط ویدیو، زاویه ای است که دید گسترده ای داشته باشد، به این معنی که همیشه چند قدمی دورتر از صحنه بایستید و شروع به فیلمبرداری کنید تا بتوانید بصورت کلی و بدون نیاز به جابه جایی از صحنه فیلم بگیرید. برای فیلم برداری هایی مثل جشن تولد که نیاز به شکار لحظه ها هم دارید، روی یک نقطه بالاتر از زمین بایستید و از بالا فیلمبرداری کنید.

این نکته را به خاطر داشته باشید که هرگز روی سوژه زوم نکنید. با زوم کردن علاوه بر ارائه تصویری پر از لرزش و تار ، تصویر آهسته تر نیز می شود. اگر دوست دارید شاهد فیلمبرداری حرفه ای باشید، تا حد امکان از هرگونه جابه جا کردن دوربین پرهیز کنید. اگر به هر دلیلی مجبور به جا به جایی دوربین هستید، سعی کنید به آرامی به شیء موردنظر خود نزدیک شوید. حرکت های تند دست و دوربین در حین فیلم برداری همراه با افت شدید کیفیت و کشیدگی های تصاویر خواهد بود، تا آنجایی که می شود از حرکت تند دوربین خودداری کنید تا بتوانید فیلم های بهتری بگیرید.

قانون یک سوم قانون طلایی بطری نامه دریا فیلیوس filioos۳- برای استفاده بهتر از کادر می توانید از گرید Grid استفاده کنید

اگر کادر را به سه قسمت افقی و عمودی تقسیم کنیم، این خطوط در چهار نقطه با هم برخورد می کنند که به این نقاط، نقاط طلایی می گویند. اهمیت این نقاط به این دلیل است که چشم بیننده در نگاه اول ناخودآگاه به طرف این نقاط متمرکز می شود از این رو، سعی کنید اجزایی را که در تصویر اهمیت بیشتری دارند در این نقاط قرار دهید. همچنین اگر مرز بین زمین و آسمان و خط هایی که در تصویر وجود دارند را در راستای این خط ها قرار دهید شاهد تصویری خارق العاده خواهید بود.

درصدهای قانون یک سوم طلایی فیلیوس filioos

محل تلاقی خطوط که به ترتیب اهمیت درصد آنها مشخص شده است درواقع نقاط طلایی کادر هستند. چنانچه سوژه اصلی در یکی از این نقاط قرار داده شود عکس زیباتر و جذاب تر خواهد شد.

۴- نورپردازی مناسب برای ضبط فیلم امری حیاتی است

نور مناسب برای فیلم گرفتن حیاتی است. به خاطر همین است که باید در نور روشن فیلم بگیرید. البته این به معنای فیلم گرفتن در وسط ظهر نیست . چرا که در این موقع روز کنتراست تصویر خیلی خشن و نامناسب است. اگر هم مجبور به این کار هستید ، گوشی خود را از زاویه مرتفع به طوری که ‌آسمان از فریم تصویر شما بیرون باشد ،‌نگه دارید. بهترین پیشنهاد ما برای شما تصویربرداری در روز ابری ، زیر سایه ، صبح زود یا عصر است. در ضمن اگر این کار برایتان امکان پذیر نبود می توانید از فیلترهای رنگ متفاوت استفاده کنید. اگر مجبور هستید که در نور کم فیلمبرداری کنید هرگز از فلاش دوربین موبایلتان استفاده نکنید. می توانید برای نورپردازی صحنه از فلاش دوربین های دیگر که از زوایای دیگری به سوژه تابانده می شود استفاده کنید.

در حین فیلم برداری از محیط تاریک به روشن ویا برعکس نروید. حرکت و تعویض زاویه فیلم برداری از محیط تاریک به محیط روشن و یا برعکس باعث افت شدید کیفیت در فیلم برداری و عدم تنظیم دقیق نور در فیلم برداری خواهد شد، توجه کنید در فیلم برداری بهتر است از این اقدام حتما اجتناب کنید.

کفشدوزک فوکوس فیلم برداری با گوشی فیلیوس filioos

۵- تنظیمات دوربین گوشی خود را روی حالت Landscape قرار دهید

همیشه از حالت Landscape استفاده کنید. از آنجاییکه راحت تر است که روی حالت پرتره فیلمبرداری کنید. درست است که تماشای این ویدیوها روی موبایل زیباست اما بخاطر داشته باشید که بهترین دستگاه برای نمایش ویدیو و فیلم، تلویزیون و یا کامپیوتر است که صفحه ی نمایش بزرگی دارند. فیلمی که در حالت پرتره گرفته شده باشد برای این صفحات نمایش بزرگ مناسب نیست.

۶- از لوگوهای تبلیغاتی استفاده نکنید

حین تصویربرداری مراقب باشید تا لوگو و آرم های تجاری در فیلم شما مشخص نباشد. تا حد ممکن از افتادن این تصاویر در فیلمتان جلوگیری کند و در صورتی که اشتباها این اتفاق افتاد حتما آن را هنگام تدوین محو کنید.

۷- به جای میکروفن داخلی گوشی از میکروفن جانبی استفاده کنید

میکروفونی که روی گوشی های موبایل نصب شده نمی تواند صدای خوبی برای فیلم شما ارائه دهد. صدای محیط اطراف نیز می تواند از کیفیت صدای دیالوگ شما کم کند. پیشنهاد می شود برای داشتن کیفیت صدای خوب از میکروفون جانبی استفاده کنید. حواستان باشد، در حین فیلم برداری دستتان روی میکروفن نباشد چراکه این مورد باعث می شود صدای خوبی همراه ویدئوی ثبت شده شما قرار نگیرد. مسلما یک ویدئوی خوب باید با یک صدای عالی تکمیل شود. توجه کنید این قضیه در کنسرت های موسیقی و جاهایی که صدای موسیقی بلند است فرق میکند، در صورتی که دستتان را روی میکروفن بگذارید صدای بهتری را ضبط خواهید کرد!

۸- از موسیقی متن استفاده کنید

برای فیلم خود می توانید از موسیقی استفاده کنید. سعی کنید موسیقی ساخت خودتان باشد در غیر این صورت باید رضایت سازنده موسیقی را جلب کنید. اگر این امر برایتان ممکن نیست، در تیتراژ حتما به هنرمند اشاره کنید.
فیلمبرداری با پایه گوشی آیفون فیلیوس filioos

۹- برای فیلمبرداری از سه پایه استفاده کنید

برای نگه داشتن دوربین از هر دو دست تان استفاده کنید. می توانید از سه پایه یا یک سطح ثابت و محکم استفاده کنید تا یک فیلم عالی بسازید. نکته ی دیگری که باید بخاطر بسپارید این است که همواره نگاه تان به گوشی باشد تا مطمئن شوید که فیلمبرداری بدون اشکال و لغزشی در حال انجام شدن است. از هرگونه نگاه کردن به سوژه ای خارج از کادر ویدیو پرهیز کنید. با نصب برخی از اپلیکیشن های مخصوص فیلمبرداری می توانید قابلیت فوکوس روی یک سوژه ی خاص را به دوربین خود اضافه کنید.

۱۰- فیلمتان را ویرایش Edit کنید

در دنیای زندگی می کنیم که فیلترها و افکت ها می توانند همه چیز را متفاوت کنند و بهتر جلوه دهند. ویدیو هم از این قانون مستثنا نیست. با ابزارهای مختلف قسمت هایی از ویدیو که می خواهید را حذف کنید و یا به ویدیو خود کلیپ و یا عکس های مدنظرتان را اضافه کنید. روی آنها صدا بگذارید و افکت بدهید و ویدیویی که ارزش به اشتراک گذاشتن داشته باشد را درست کنید.

سید سپهر سبحانی

نوشته‌های مرتبط

قوانین ارسال دیدگاه

  • دیدگاه های فینگلیش تایید نخواهند شد.
  • دیدگاه های نامرتبط به مطلب تایید نخواهد شد.
  • از درج دیدگاه های تکراری پرهیز نمایید.
دیدگاه‌ها

*
*