فیلیوس

نقد و بررسی بازی فورتنایت Fortnite ، رایگان اما پرطرفدار!!

بازی فورتنایت fortnite فصل ۱۰ فیلیوس filioos

امروز می خواهیم پرطرفدارترین بازی جهان، بازی فورتنایت Fortnite را مورد نقد و بررسی قرار دهیم. با فیلیوس همراه باشین…

تاریخچه سبک بازی بتل رویال Battle Royale

بتل رویال سبکی که این روز ها بسیار اسمش را می شنویم. جنگی یک به یک تا سر حد مرگ. که در آخر تنها یک نفر حق زنده ماندن دارد. این سبک برای اولین بار در فیلمی ژاپنی به همین نام نشان داده شد. که در آن گروهی از دانشجویان را در یک جزیره رها می کردند. این منطقه از انواع و اقسام تجهیزات نظامی و لوازم جانبی برای زنده ماندن پر بود.

این فیلم به تنهایی برای مردی که این روز ها همه نام او را می شنویم یعنی آقای گرین کافی نبود. چند سال بعد فیلم دومی در این سبک به نام Hunger Games نیز ساخته شد. این دو فیلم کافی بود تا آقای گرین ایده های خود را برای بازی سازی جمع کند.

بزن بریم فورتنایت!!

اتوبوس بازی فورتنایت fortnite فیلیوس filioos

بازی فورتنایت Fortnite از جایی شروع می شود که شما به همراه افراد آنلاین دیگر در جایی از محیط بازی منتظر تکمیل شدن تعداد افراد آنلاین می شوید و سپس بازی لانچ می شود. بعد از استارت بازی شما از یک اتوبوس مسخره از آسمان به سمت زمین پرتاب می شوید. و با چتر فرود می آیید.  بعد از فرود باید سریع بدنبال آیتم باشید. تا در مقابل ۹۹ نفر بازیکن آنلاین دیگر بتوانید دفاع کرده و یا آن ها را از بین ببرید.

نقشه پویا و پرماجرا

نقشه بازی فورتنایت fortnite فیلیوس filioos

این نبرد آنلاین در یک نقشه نسبتا بزرگ اتفاق می افتد. که البته نسبت به نقشه بازی PUBG چندان بزرگ به نظر نمی رسد. و در نتیجه شاهد نبرد های بسیار بیشتری نیز نسبت به بازی PUBG هستیم. که این در حالتی است که اسلحه در بازی به شدت نایاب تر از بازی PUBG می باشد. نقشه بازی مربع شکل است. و در میانه آن یک دریاچه قرار دارد. که معمولا آیتم خاصی در جزیره میانی آن یافت نمی شود. ولی در شرایطی که بازی به این دریاچه کشیده شود محل بسیار خوبی برای مخفی شدن است.

سلاح های نسبتا متنوع

تفنگ بازی فورتنایت fortnite فیلیوس filioos

در بازی فورتنایت Fortnite بازی به صورت تک نفره، دو نفره و چهار نفره است. که در هر رقابت ۱۰۰ نفر حظور دارند. ولی نبرد های به شدت بیشتر و سنگین تری را نیز در بازی شاهد هستیم. و بازی با سرعت بیشتری نیز پایان می گیرد. در بازی تعداد نسبتا کمی نیز سلاح موجود است. که در پنج دسته بندی سلاح های دستی، سلاح های گروه شات گان ها، مسلسل های دستی، سلاح های تهاجمی و سلاح های ویژه (تک تیر انداز و راکت انداز) دسته بندی می شوند. که فعلا و در فاز بتا تعداد این سلاح ها زیاد نیست. سلاح های هر کلاس نیز در چند دسته بندی با رنگ های مختلف نمایش داده می شود. این رنگ ها شامل سه حالت طوسی، سبز و آبی می باشد.

خراب کن و بساز!

بساز فورتنایت fortnite فیلیوس filioos

تفاوتی بازی فورتنایت Fortnite نسبت به بازی های دیگر سبک بتل رویال تخریب پذیری محیط است. در هیچ بازی سبک بتل رویال شما نمی توانید به ساخت و ساز بپردازید. ولی در بازی فورتنایت Fortnite با بدست آوردن چوب، سنگ و آهن این عمل میسر است. این سه عنصر را می توانید با خراب کردن ساختمان ها و بدنه ماشین ها بدست آورید. در واقع شما به لطف سیستم ساخت و ساز بازی می توانید در محیط تغییر ایجاد کنید. و قسمتی از مکانیک گرافیک را به شکل دلخواه خود بیاورید.

گرافیک کارتونی ولی جذاب!

گرافیک بازی فورتنایت fortnite فیلیوس filioos

گرافیک بازی فورتنایت Fortnite از هر لحاظ قابل تحسین است. محیط جنگلی طبیعی، وجود وسایل طبیعی، طراحی زیبای اسلحه ها و تنوع تایم بازی از نکات قابل توجه گرافیک بازی است. عالی ترین ویژگی گرافیکی بازی مربوط به نرخ فریم است. که Fortnite موفق شده تا بازی را به ۶۰ فریم بر ثانیه ثابت برساند. چیزی که از دست سازندگان هر بازی نمی آید.

شما می توانید بازی را از قسمت تنظیمات بر روی ۶۰ فریم تنظیم کنید. در بازی های سبک بتل رویال معمولا باگ های زیادی دیده می شود. ولی Fortnite اینطور نیست. این نکته نشان از طراحی خوب گرافیک فنی می دهد. همچنین بافت مناطق بازی و عمق میدان طوری طراحی شده که شما می توانید تشخیص دهید که قابل مشاهده توسط دشمنان هستید یا نه.

آیتم های جذاب و متنوع

آیتم فورتنایت fortnite فیلیوس filioos

مهم ترین ویژگی بازی فورتنایت Fortnite به محتویات آن بستگی دارد. آیتم ها حکم بازی شما را صادر می کنند و باید در انتخاب آن ها واقعا تفکر کرده و دقت کنید. هر اسلحه با توجه به استاندارد واقعی آن اسلحه در واقعیت طراحی شده. و قرار نیست در هر شرایطی به شما کمک کند. مثلا شما اصلا نمی توانید با Shotgun به یک دشمن در دوردست شلیک کرده و او را از پای درآورید. پس باید سریع اسلحه خود را به نوع Assault Rifle و یا Sniper تغییر دهید.

خوشبختانه سازندگان بازی فورتنایت Fortnite به نارنجک ها و بمب های دستی توجه زیادی کرده اند. و آن ها را به چند دسته تقسیم کرده اند. تا با توجه به محل و شرایط از آن ها استفاده کنیم. همچنین همه سلاح ها به سه دسته تقسیم شده اند. سه ستاره چهار ستاره پنج ستاره. هرچقدر تعداد ستاره ها بیشتر باشد دقت و درجه اسلحه بالاتر خواهد بود. این سه دسته را می توان از رنگ پس زمینه سلاح ها به ترتیب سبز، آبی و طوسی تشخیص داد.

تلاش برای ادامه حیات!

حیات فورتنایت fortnite فیلیوس filioos

علاوه بر سلاح ها، آیتم های دفاعی و یا سلامت حرف اول را می زنند.  می شود گفت که Shield Potion مهم ترین آیتم بازی می باشد. و باید زودتر از همه دنبال پیدا کردن آن باشید. شما دو نوار سلامتی دارید که یکی جان شما و دیگری سپر شما را نشان می دهد. آیتم Health Kit وظیفه پر کردن جان شما را داشته. و Shield Potion نیز وظیفه پر کردن سپر شما را دارد. یک ویژگی جالبی که در محیط بازی قرار داده شده وجود ایتم های مصرف کردنی ست. به این شکل که شما می توانید با خوردن سیب های افتاده از درخت ها، سلامتی خود را اندکی برگردانید. هرچقدر آیتم ها را از مکان های مخفی پیدا کنید ارزش بیشتری خواهند داشت. چون سازنده از شما می خواهد که در بازی تلاش کنید.

برقص تا زنده بمونی!

تیراندازی فورتنایت fortnite فیلیوس filioos

برسیم به قسمت گیم پلی بازی فورتنایت Fortnite!! که همه را با کارهای عجیب بازیکنان، متحیر خود ساخته است. اول از همه باید خدمت شما عرض کنیم که کشتن یک دشمن در بازی راحت نیست. چراکه بازیکنان آموخته اند که با ساخت پناهگاه ها می توانند براحتی از گلوله های شما در امان باشند. حرکت مسخره دیگری که باعث از بین رفتن تمرکز شما در هنگام نشانه گیری می شود، پرش بازیکنان است. طوریکه انگار به همه گیمرهای دنیا گفته اند که در بازی بپرید تا گلوله نخورید!

رقص نیز یکی از المان های عجیبی است که سازندگان آن را به بازی نهاده اند و صرفا جهت نمایش است. اما عده ای با رقص در وسط میدان جنگ، گلوله ها را رد کرده و به اصطلاح جاخالی می دهند! این نکات شاید مضحک به نظر بیایند. ولی همین ها باعث شدند تا بازی فورتنایت Fortnite به یک بازی فانتزی سرگرم کننده تبدیل شود. شما می توانید با کشتن هر بازیکن صاحب تمامی آیتم های او شوید. و آیتم های بی مصرف خود را در زمین رها کنید. باید بدانید که این بازی شبیه بازی Call of Duty  یا بازی Battlefield  نیست. که در آن بتوان براحتی دشمنان را دید و کشت. چون نقشه بازی بقدری بزرگ است که شما بازیکنان دیگر را به ندرت پیدا می کنید. مگر در لحظات پایانی. بازی فورتنایت Fortnite از هر محرکی استفاده می کند تا شما را عاشق بازی کند.

بازی کن و خوشتیپ شو!

لباس فورتنایت fortnite فیلیوس filioos

از تزئین شخصیت بازی گرفته تا چالش های روزانه و هفتگی بازی همگی روحیه برانگیز هستند. شما می توانید با انجام چالش ها مقداری XP گرفته و سطح اکانت بازی خود را بالا ببرید. انجام تعداد زیادی از چالش ها باعث می شود تا به شما هدیه ای تعلق گیرد. هدیه آیتم های تزیینی است که می توانید با آن ظاهر شخصیت درون بازی خود را آرایش کنید. چیزی همانند آیتم های بازی Dota 2.

بازی فورتنایت Fortnite فصل دهم

بازی فورتنایت fortnite فصل ۱۰ فصل x فیلیوس filioos

فصل ۱۰ بازی فورتنایت Fortnite هم به تازگی منتشر شده!! در این فصل یک شیوه متفاوت از چالش را داریم. که به آن Mission یا همان مأموریت گفته می شود. این ها ماموریت‌های هفتگی هستند که باید در مدت زمان محدودی به انجام برسند. در غیر این صورت این مأموریت ها از بین خواهند رفت. اگر سه تا از این چالش ها را در یک ماموریت در زمان داده شده کامل کنید، آنگاه یک صفحه برای شما بالا خواهد آمد که محل پنهان شدن یک ستاره مخفی را در محیط بازی به شما نشان می دهد. ​

بیا دیگه …

لودینگ loading بازی فورتنایت fortnite فیلیوس filioos

یکی از دلایلی که از نمره این بازی کم می کنیم وجود لودینگ های طولانی و با تعداد زیاد است. شما از اجرای بازی تا رفتن به درون یک مچ آنلاین باید از ۵ لودینگ عبور کنید. که واقعا هم وقتگیر هستند. این عمل باعث می شود تا از همان ابتدا نسبت به بازی دلسرد شوید. امیدواریم با به روز رسانی های جدید شاهد بهبود این موارد شویم.

نقاط قوت نقاط ضعف

بتل رویال فورتنایت fortnite فیلیوس filioos

در پایان باید بگوییم که اگر دنبال یک بازی سرگرم کننده هستید بازی فورتنایت Fortnite بهترین گزینه است. بعد از اینکه بازی را تهیه کردید زود قضاوت نکنید. چراکه ممکن است در روزهای اول سخت به نظر رسد و سردرگم شوید. اما مطمئن باشید با چند روز بازی کردن همه چیز را یاد خواهید گرفت. البته این سردرگمی به سازندگان هم مربوط می شود. چون تا فصل چهارم بازی هنوز گزینه ای برای تمرین درون بازی وجود نداشت. بازی فورتنایت Fortnite با ارائه به روز رسانی به صورت فصلی، در هر بار آیتم ها، اسلحه ها و گزینه های جدیدی را به بازی اضافه می کند. که باعث می شود منتظر فصل های جدید باشیم.

سید سپهر سبحانی

نوشته‌های مرتبط

دیدگاه‌ها

*
*