نقد و بررسی بازی Call of Duty Black Ops 4، بدون استوری با بتل رویال

بازی Call of Duty Black Ops 4 که شاید در نگاه اول حذف داستان از آن به عنوان یک ناامیدی بزرگ شناخته شود اما واقعیت ماجرا این است که داستان در مجموعه Black Ops به بی‌راهه رفته بود و تصمیم سازندگان بازی نهایتا امری منطقی جلوه کند. وجود محتوای کافی و چند حالت چند نفره آنلاین شاید دلیل اصل این موضوع باشد.

اما اکتیویژن Activision (منتشر کننده بازی) با حذف کردن بخش داستانی از بازی Call of Duty Black Ops 4، فرصت بیشتری به استودیو تری‌آرک Treyarch (سازنده بازی) هدیه داده تا تمرکز کامل آن‌ها روی multi player بازی معطوف شود. خودتان را در موقعیت سازندگان قرار دهید و به ساعت‌ها دیالوگ، داستان نویسی، طراحی شخصیت و میان پرده‌هایی فکر کنید که دیگر از لیست وظایفتان خط خورده‌اند.

Black Ops 4 تفنگ کالاف مرد با لباس جنگی فیلیوس filioos

یکی از لذت‌بخش‌ترین ویژگی‌های نسخه جدید بازی Call of Duty که نه فقط در بخش چندنفره که در کل بخش‌ها تاثیر آن حس می‌شود، گان پلی بسیار روان و نرم بازی است. در دست گرفتن انواع و اقسام سلاح‌ها از مسلسل‌های مختلف گرفته تا شات گان و حتی سلاح‌های اسنایپر و شلیک کردن به دشمنان، یک لذت غیر‌قابل وصف دارد که راستش را بخواهید، در کم‌تر اثر شوتر دیگری مشابه آن را تجربه کرده‌ایم.

کالاف دیوتی Call of Duty Black Ops 4 مرد در حال پریدن با هفت تیر فیلیوس filioos

سازندگان به‌خوبی حس و حال منحصر‌به‌فرد هر اسلحه را شبیه‌سازی کرده‌اند و جدا از آن، حتی حس برخورد تیر سلاح شما به بدن دشمنان هم به شکل لذت‌بخشی طراحی شده است و همین باعث می‌شود تا از شلیک کردن با سلاح‌های بازی و از پا درآوردن دشمنان در آن، اصلا و ابدا خسته نشوید.

کالاف call of duty سه نفر مرد مبارز جنگجو فیلیوس filioos

همچنین امکان شخصی‌سازی ظاهر سلاح و کاراکتر‌ها هم وجود دارد و در مجموع، سیستم پیشرفت بازی، به شکلی است که همیشه جوایزی برای‌تان در نظر گرفته است و همین باعث می‌شود تا حس نکنید که بازی کردن بازی Call of Duty Black Ops 4 هیچ دستاوردی برای‌تان ندارد و عطش به‌دست آوردن سلاح‌های جدید یا ارتقا و شخصی‌سازی آن‌ها، یکی دیگر از مواردی است که باعث می‌شود ارزش تکرار و تجربه بازی، بالا باشد.

کالاف دیوتی مولتی پلیر زامبی بلک اوت filioos فیلیوس

بنابراین تعجبی ندارد که بازی Call of Duty Black Ops 4 همزمان یکی از بهترین نسخه‌های اخیر و متفاوت‌ترین آن‌هاست. با خارج شدن بخش داستانی از معادله، تجربه این نسخه به سه بخش مجزا «مولتی پلیر» ،«زامبی» و «بلک اوت» محدود می‌شود که در ادامه به بررسی جداگانه هر کدام می‌پردازیم.

کالاف دیوتی هایست پول مولتی پلیر heist فیلیوس filioos

ویژگی‌ها و حالت‌های جدیدی به مولتی پلیر بلک آپس ۴ نیز اضافه شده که همه آن‌ها در کنار یکدیگر بازی Call of Duty امسال را به تجربه ای جذاب و کامل‌تر تبدیل می‌کنند. ب خش جدید‌هایست Heist  که الگویی تقریبا مشابه از بازی‌هایی چون Payday است، دو تیم را برای برداشتن و حمل یک کیف پول درگیر رقابت با هم می‌کند. اما نکته جالب این است که مشابه سری کانتر استرایک counter strike از همین پول باید برای خرید سلاح، تجهیزات و حتی ارتقای آن‌ها استفاده کنید.

کالاف دیوتی کنترل دامینیشن مبارزه در شهر فیلیوس filioos

مود جدید و جالب دیگر کنترل Control نام دارد که خود ترکیبی از سه حالت دیگر بازی Call of Duty  یعنی دامینیشن، Team Death Match و Search and Destroy است که البته کمی هم از مود راش rush در بازی بتلفیلد battlefield الهام گرفته. در این حالت دو تیم در چند راند به نوبت نقش تیم حمله و دفاع کننده را بر عهده می‌گیرند و تیم حمله باید دو بخش A و B را از آن خود کند. اما زمان و تعداد جان‌های محدود هر راند این بخش را تاکتیکی‌ترین مود black ops 4 می‌کند.

کالاف دیوتی black ops 4 تفنگ مبارزه در خانه سبزه فیلیوس filioos

البته اگر عاشق گیم‌پلی سریع و بی درنگ بازی Call of Duty هستید، اصلا نیازی به نگرانی نیست چرا که Call of Duty Black Ops 4 به هیچ وجه این همکاری تیمی و تاکتیک‌های استراتژیک را به مخاطب القا نمی‌کند و چون گذشته می‌توانید بی کله و بی توجه به هم تیمی‌های خود جولان داده و پیروز شوید. البته باید گفت که با حذف شدن سیستم سلامتی خودکار، گاهی نیز بهتر است در جایی پناه گرفته و منتظر شارژ شدن First Aid بازی بمانید.

کالاف دیوتی call of duty مراحل تک نفره فیلیوس filioos

مراحل تک نفره بازی Call of Duty Black Ops 4 که هر کدام از این کاراکترها را معرفی می‌کنند، فرصت خوبی هستند تا در فضایی غیر رقابتی با ویژگی‌های هر یک بیشتر آشنا شوید. چالش جالب‌تر این است که بعد از چند ساعت اولیه متوجه می‌شوید طراحی نقشه‌های بازی نیز به گونه ای است که هر کدام استراتژی‌های متفاوتی را می‌طلبند.

کالاف دیوتی تفنگ روین ruin پی لود payload filioos فیلیوس

برای مثال در نقشه ای چون پی لود Payload که مملو از پرتگاه‌ها و مسیرهای باریک است، بازیکنی چون Ruin با چنگک خود می‌تواند راحت‌تر از دیگران در نقشه جا به جا شود اما عملا این گجت در نقشه دیگری چون آیس بریکر Icebreaker کاربرد چندانی ندارد. البته خود گیم‌پلی بازی هم به قدری روان و سریع است که این شرایط برای کاراکترهای دیگر به هیچ وجه آزار دهنده نباشد.

کالاف دیوتی نقشه های پولی call of duty فیلیوس filioos

در حال حاضر ۱۴ نقشه برای این بخش در نظر گرفته شده است و طبیعتاً در طول زمان نقشه‌های جدیدی برای این بخش عرضه خواهد شد. تنوع نقشه‌ها خوشبختانه بسیار خوب است و چه از لحاظ بصری و چه از لحاظ طراحی مرحله، اکثراً فضای منحصر به فرد و خاص خود را دارند. با این وجود پولی بودن نقشه‌هایی که در آینده عرضه خواهند شد، به خصوص در حالی که سازندگان Battlefield V قصد دارند محتوای بعد از عرضه بازی را رایگان عرضه کنند، این موضوع قطعاً برای Call of Duty Black Ops 4 یک نکته منفی به حساب می‌آید.

طراحی دقیق اسلحه غیر اتوماتیک کالاف دیوتی فیلیوس filioos

جزییات مختلف این نقشه‌ها و طراحی دقیق آن‌ها حتی باعث می‌شود که همه سلاح‌ها نیز کاربرد خاص خودشان را داشته باشند. بنابراین توصیه می‌کنیم در هنگام تجربه بلک آپس ۴ به سلاح‌های غیر اتوماتیک و کندتر بازی نیز شانسی داده تا متوجه مزایا و معایب آن‌ها شوید. این سلاح‌ها نیز همگی بر اثر استفاده لول آپ شده و می‌توانید با نصب تجهیزات مختلف آن را به سلاح قوی‌تر و شخصی‌تری تبدیل کنید.

تنوع سلاح چند نفره کالاف دیوتی filioos فیلیوس

تنوع مودها و سلاح‌ها همگی سبب می‌شوند بخش چند نفره black ops 4 به جرات یکی از بهترین‌های سری باشد حالت‌های بخش چندنفره بازی، قابل قبول، کافی و جذاب هستند و بازی کردن هرکدام از آن‌ها، می‌تواند سرگرم‌کننده باشد، اما مخصوصا پس از گذشت چند ساعت و پس از آنکه همه نقشه‌های بازی را که از قضا طراحی خیلی خوبی، چه از نظر بصری و چه از نظر طراحی خود مرحله دارند، تجربه کردید، کم کم این حس به سراغ‌تان می‌آید که جای خالی یک حالت خیلی خاص یا متفاوت که قبلا مشابه‌اش را در بازی‌های دیگر یا در نسخه‌های دیگر همین سری ندیده‌ایم، حس می‌شود.

اسپاون شروع دوباره کالاف دیوتی call of duty فیلیوس filioos

چرا که حالت‌های بازی، با وجود اینکه لزوما عینا شبیه به هم نیستند، اما گاهی شباهت زیادی به یکدیگر دارند. اما متاسفانه چون گذشته محل‌های اسپاون یا همان شروع دوباره، ثابت و مشخص است که در حالت بازی ای چون کنترل می‌تواند حتی عملکرد کلی تیم را با مشکل مواجه کند و این بزرگترین و مهم‌ترین ایرادی است که می‌توان به بخش چند نفره بازی گرفت. حالت‌های بخش‌چندنفره بازی در شکل فعلی هم جذاب هستند اما می‌توانستند متنوع‌تر هم باشند.

Call of Duty Black Ops 4 زامبی کلاه خود کالاف دیوتی فیلیوس filioos
بخش زامبی خود یکی از آن نوآوری‌ها و تغییراتی بود که استودیو تری‌آرک با خود در نسخه Word at War به همراه آورد. ۱۰ سال از آن زمان می‌گذرد و حالا زامبی به یکی از بخش‌های مهم call of duty تبدیل شده که نمونه آن را حتی در بازی‌های دیگر نیز می‌بینیم. اما خوشبختانه بخش زامبی Call of Duty Black Ops 4 در مقایسه با نسخه‌های قبلی، چیزی بیشتر از یک سری تغییرات ظاهری است. بخش زامبی در عین حال که تجربه‌ای چالش‌برانگیز است، به حد کافی مفرح و سرگرم‌کننده هم ظاهر می‌شود.

بات هوش مصنوعی کالاف دیوتی call of duty فیلیوس filioos

مهم‌ترین ویژگی جدید این است که حالا برای اولین بار بات‌ها به بازی اضافه شده‌اند. به این معنی که حالا حتی اگر بخواهید تک نفره به دل زامبی‌ها بزنید، دیگر تنها نیستید. یارهای هوش مصنوعی همراه شما هستند تا تجربه این بخش را به تنهایی نیز لذت بخش‌تر از گذشته کنند. خوشبختانه هوش مصنوعی این یارها نیز خوب بوده و کمتر پیش می آید که اشتباهات احمقانه ای کنند، البته به جز مواقع نادری که تصمیم می‌گیرند خودشان جلوتر از شما حرکت کرده و تمام مسیرها را باز کنند. ولی متاسفانه هوش مصنوعی ضعیف و عجیب دشمنان در این مراحل، گاهی صحنه‌های خنده‌داری به‌وجود می‌آورد.

نقشه بازی روایت داستانی کالاف دیوتی call of duty black ops فیلیوس filioos

نقشه‌های متنوع این بخش و دو روایت داستانی مختلف نیز باعث می‌شوند که سلاخی کردن زامبی‌های بیچاره بسیار دیرتر از آنچه انتظار دارید، خسته کننده شود. تمامی این چهار نقشه نیز هر کدام ساختاری تو در تو و با جزییات دارند که برای گشت و گذار در همه قسمت‌ها و حل کردن همه پازل‌ها به زمان و مهارت زیادی احتیاج دارید.کشتی تایتانیک تنها یکی از نقشه های جذاب و تو در تو در این بخش بازیست.

مبارزه با زامبی ها کالاف دیوتی call of duty فیلیوس filioos

فارغ از طراحی نقشه‌ها، مکانیزم‌های جدید و پیچیده‌تری نیز به Call of Duty Black Ops 4 اضافه شده که البته بر خلاف بسیاری دیگر از عناوین امروزی، بازی شما را تنها نگذاشته و در مرحله آموزشی همه آن‌ها را آموزش می‌دهد. حالت تازه ای به نام راش Rush نیز به این نسخه اضافه شده که سرعت بسیار بیشتری دارد و برای استفاده از سلاح‌های قوی‌تر و باز کردن درها نیازی به کسب امتیاز نیست.

کالاف دیوتی Black Ops 4 زامبی با بدن بدون پوست فیلیوس filioos

اما بزرگترین ضعف بخش زامبی بدون شک دیالوگ‌های تکراری کاراکترهاست. کاراکترهای بخش زامبی call of duty همیشه به خاطر طنز خاص و گاهی توهین آمیز خود معروف بوده‌اند که البته به نظر من این ویژگی‌ها را نمی‌توان چندان ضعف شمرد و بیشتر به سلیقه و نظر مخاطب بستگی دارد اما این دیالوگ‌ها چه طنز و یا چه مسخره، راحت بعد از تنها دو سه دست بازی کاملا تکراری می‌شوند.

کالاف Black Ops 4 مرد با کوله پشتی جنگ در شهر فیلیوس filioos

اما گل سرسبد جدید‌ترین نسخه کالاف دیوتی، نه بخش چندنفره جذاب و نه قسمت زامبی بی‌نهایت مفرح، که بخش بتل رویال بازی یا همان Blackout است؛ اما وجود ویژگی‌های منحصر‌به‌فرد call of duty  در این بخش، آن را به بهترین تجربه بتل رویال battle royale فعلی تبدیل کرده است.

Call of Duty Black Ops 4 نقشه بازی محل جنگ کالاف فیلیوس filioos

منظور از این محتویات، اولا نقشه بسیار عالی بازی است که گستردگی بسیار بالایی دارد، اما از آن مهم‌تر، شامل یک سری از فراموش‌نشدنی‌ترین محیط‌های تاریخ این مجموعه مثل نوک‌تاون یا Asylum می‌شود. این مساله باعث می‌شود تا هر بار فرود آمدن در یک نقطه خاص از این نقشه، حس نوستالژیک طرفداران مجموعه را قلقلک بدهد.

کالاف دیوتی عکس متخصصین شخصیت های منفی فیلیوس filioos

علاوه بر این، در این بخش شاهد حضور شخصیت‌های مختلفی هستیم که البته در ابتدا، همگی در دسترس نیستند و آزاد کردن‌شان یک پروسه نسبتا زمان‌بر است، ولی خب جمع شدن همه کاراکتر‌های تاریخ black ops در بخش بتل رویال Call of Duty Black Ops 4، اتفاق مثبتی است. طبیعتاً خود گیم پلی سریع و خاص سری Call of Duty، یکی از مهم‌ترین عواملی است که باعث می‌شوند بخش Blackout حس منحصر به فردی را داشته باشد که در سایر بازی‌های بتل رویال battle royale نیست و البته خوشبختانه همین گیم پلی روان و سریع این سری به خوبی در این فضا قرار گرفته است.

کالاف دیوتی گان پلی call of duty فیلیوس filioos

به همه این‌ها، باید گان پلی جذاب بازی را هم اضافه کنیم؛ گان‌پلی‌ای که همان‌طور که اشاره کردیم، تاثیر مثبتش را روی تمام بخش‌های بازی گذاشته و در بخش black out هم تاثیر آن کاملا حس می‌شود و سازندگان، به‌خوبی حس و حال شلیک با هر یک از سلاح‌ها را شبیه‌سازی کرده‌اند. گان‌پلی سریع در بخش Blackout باعث می‌شود که یک لحظه در آرامش در حال گردش با دوستتان باشید و در لحظه بعد یک جنگ بزرگ پیش بیاید.

کالاف دیوتی Black Ops 4 جنگ در فروشگاه هلیکوپتر فیلیوس filioos

همچنین این حالت باعث شده تا بازی Call of Duty بعد از سال‌ها تغییرات بزرگی به خود ببیند که دیگر امیدی نداشتیم روزی آن‌ها را در بازی ببینیم. نقشه black out بزرگترین در سری به حساب می‌آید که نه تنها طراحی دقیق و به یاد ماندنی دارد، بلکه در جای جای آن وسایل نقلیه ای چون هلیکوپتر و موتور پیدا می‌شود که برای اولین بار به سری قدم گذاشتند.

موتور چهار چرخ کواد کالاف دیوتی call of duty فیلیوس filioos

رنگ بندی روشن و کمی فانتزی محیط و سرعت بالای بازی بدون شک هر مخاطبی را به یاد فورتنایت می‌اندازد، برخی از مناطق نقشه، سرعت کمتر گلوله‌ها و سطح‌های مختلف ضد گلوله یادآور پابجی است و وسایل نقلیه متنوع نیز همان مزیتی است که طرفداران بتلفیلد battle field تا مدت‌ها با آن فخر می‌فروختند.

کالاف دیوتی مرد سوار بر موتور کواد در جاده فیلیوس filioos موتور چهار چرخ

وسایل نقلیه نیز همگی کنترلی روان و ساده دارند که با توجه به اولین حضور آن‌ها در سری، باید کلاهمان را به افتخار تری‌آرک از سر برداریم. همه این تغییرات بزرگ سبب می‌شوند تا در نگاه اول black out 4 هیچ شباهتی به یکی از بخش‌های مهم بازی Call of Duty نداشته باشد اما تنها با تجربه آن است که متوجه اصالت گیم‌پلی و ویژگی‌های زبانزد سری می‌شوید.

کالاف Black Ops 4 مرد نشسته در تنهایی با لباس جنگی فیلیوس filioos

بازی Call of Duty Black Ops 4 با وجود تمام تغییراتی که در مقایسه با نسخه‌های پیشین سری داشته، تجربه لذت‌بخشی است؛ آنقدر لذت‌بخش که بتوانید به لطف گان پلی و هسته گیم‌پلی جذابش، ساعت‌ها به‌تنهایی یا همراه با دوستان‌تان در قالب بخش‌های چندنفره، زامبی و بلک‌اوت سرگرم شوید و از یک تجربه شوتر اول‌شخص رقابتی، نهایت لذت را ببرید.

دیدگاه‌ها ۱

*
*

    مهدی پاسخ

    سلام ممنون بخاطر اینکه این مطلب رو نوشتید و تریلرش هم خیلی جالب بود