فیلیوس

تسلا با سفال های خورشیدی و پاوروال به دنبال انقلابی در صنعت انرژی خورشیدی

پاوروال تسلا ماشین برق خورشیدی فیلیوس filioos

شرکت تسلا اخیرا در حال تست نوعی از پنل‌های سقفی بوده است که در داخل آن‌ها سلول‌های فتوولتائیک کارگذاری شده است. تسلا احتمالا این رویداد را برای توضیح دلایل تصاحب کمپانی سولار سیتی برگزار کرده بود. ماسک در رویداد یاد شده عنوان کرد که چنانچه روند ادغام این دو شرکت موفقیت‌آمیز نباشد، عرضه‌ی سفال‌های خورشیدی جدید، دشوار خواهد بود.

ایلان ماسک به صورت دقیق قیمت پنل‌های خورشیدی یاد شده را اعلام نکرد. و صرفا به ذکر این موضوع بسنده کرد که “قیمت تمام شده‌ی سفال‌های خورشیدی به انضمام هزینه‌ی نصب، کمتر از قیمت سفال معمولی و هزینه‌ی الکتریسیته است”. از این رو نمی‌توان در خصوص هزینه‌ی دقیق آن‌ها، اظهار نظری کرد. کمپانی تسلا قصد دارد تا به جای همکاری با شرکت‌ها و موسسات فعال در زمینه‌ی ساخت خانه، سفال‌های خود را به صورت مستقیم به مصرف‌کنندگان بفروشد.

تسلا پیش از آغاز مراسم رونمایی، سفال‌های غیرفعال خود را بر روی بام خانه‌ها در لوکیشن مجموعه‌ی “Desperate Housewives” نصب کرده بود. در حالی که حاضران در انتظار آمدن ماسک بر روی صحنه بودند، هیچ‌کس متوجه این سفال‌ها نشده بود، چرا که ظاهر آن‌ها بسیار شبیه به نمونه‌های عادی است و این دقیقا هدف تسلا و سولارسیتی از ساخت سفال‌های خورشیدی است.

 

سفال خورشیدی تسلا ایتالیایی فیلیوس filioos

در حقیقت ماسک خانه‌ای را با طراحی سبک ایتالیایی به نمایش گذاشت که در بام گاراژ آن از سفال‌های شیشه‌ای تسلا استفاده شده بود، با این وجود به نظر می‌رسد که حاضران متوجه خورشیدی بودن سفال‌های یاد شده، نشده‌اند. باقی بخش‌های بام این خانه با سفال‌های عادی پوشانده شده بود، تسلا معتقد است که این موضوع مالک خانه را قادر می‌سازد تنها بخش‌های مورد نیاز از بام خانه‌ی خود را به سفال‌های خورشیدی این شرکت مجهز کنند. ماسک در این ارتباط می‌گوید:

مردم به خانه‌های خود علاقه‌مند هستند و ما قصد بهتر کردن خانه‌های آن‌ها را داریم.

البته این سیستم به یک باتری نیز نیاز دارد تا انرژی الکتریکی را برای اوقاتی ذخیره کند که خورشید غروب کرده است. از این رو تسلا نسخه‌ی جدیدی از پک باتری Powerwall خود را نیز معرفی کرد. ظرفیت نسل جدید این پک نسبت به قبل دو برابر شده و به ۱۴ کیلووات‌ساعت رسیده است و اکنون قادر به تامین انرژی یک خانه با چهار اتاق خواب به مدت ۲۴ ساعت است.

پاور وال جدید اکنون شامل یک اینورتر داخلی نیز شده است. در نسل گذشته برای داشتن چنین قابلیتی، کاربر مجبور به تهیه‌ی یک دستگاه مجزا بود. اینورتر داخلی پاور وال امکان تبدیل مستقیم انرژی خورشیدی به الکتریسیته است.

باتری “تسلا پاوروال” در طول روز انرژی اضافی خورشیدی را از پنل‌های خورشیدی خانه‌ی شما ذخیره می‌کند. این انرژی بعداً در ساعاتی که هزینه استفاده از خطوط برق شهری بالاتر است، می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد. این تکنولوژی، بخشی از برنامه کمپانی تسلا برای حمایت از طرح تولید نیرو بدون آلودگی است و به نظر می‌رسد یک نصب راحت و عملکردی کاملاً اتوماتیک داشته باشد و نیاز به عملیات نگهداری نداشته باشد. این سیستم بر روی دیوار نصب می‌شود و از یک سیستم کنترل حرارتی مایع استفاده می‌کند. حتی اگر سلول خورشیدی در اختیار نداشته باشید، پاوروال می‌تواند در طول شب که نرخ مصرف انرژی پایین‌تر است، شارژ شود. سپس می‌توانید در طول روز با هزینه کمتری، انرژی موردنیاز خانه خود را تأمین کنید.

به گفته‌ی ماسک، طول عمر سفال‌های یاد شده بسیار طولانی خواهد بود. وی در این ارتباط می‌گوید:

ما انتظار داریم که طول عمر سفال‌های خورشیدی جدیدمان، دو تا سه برابر آسفالت باشد. این سفال‌ها به هیچ‌وجه از کار نخواهد افتاد و می‌توان گفت که طول عمر آن نیمه‌ بی‌نهایت است. این سفال‌ها از جنس کوارتز هستند.

فیلیوس

برق قدرت

دیدگاه‌ها

*
*