فیلیوس

ظهور اینورتر چند سطحی به جای اینورتر PWM

اینورتر چند سطحی mli فیلیوس مهندسی برق قدرت filioos

اینورتر یکی از مهم ترین بخش های یک سیستم خورشیدی است. در این مطلب کمی در مورد اینورتر چند سطحی و مسائل مربوط به اون براتون توضیح میدیم. پس تا آخر مطلب با فیلیوس همراه باشین!!

چرا به اینورتر چندسطحی نیاز داریم؟

در سال‌های اخیر، کاربردهای صنعتی فراوانی به ادوات قدرت با توان بالاتر نیاز پیدا کرده‌اند. برخی از کاربردها نظیر محرکه‌های موتور و یا شبکه‌های انتقال و توزیع، نیاز به مبدل‌هایی با ولتاژ متوسط و سطوح توان در حد مگاوات دارند. برای یک شبکه با ولتاژ متوسط، اتصال تنها یک کلید نیمه‌هادی توان بالا به ازای هر فاز پر دردسر خواهد بود. بنابراین، اینورتر چند سطحی به عنوان جایگزینی در کاربردهای ولتاژ متوسط و توان بالا معرفی شده‌اند. اینورتر چند سطحی نه تنها باعث تحقق توان‌های بالا می‌شوند، بلکه استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر را نیز ممکن می‌سازند. منابع انرژی‌های تجدیدپذیر نظیر فتوولتائیک ، توربین بادی ، پیل سوختی به راحتی می‌توانند به مبدل‌های چندسطحی در کاربردهای توان بالا متصل شوند.

اینورتر چند سطحی و سیستم خورشیدی فیلیوس آموزش مهندسی برق قدرت filioos

دو نوع کلی از اینورترهای مناسب برای کاربرد های سیستم خورشیدی

تکنولوژی مبدل­های DC به AC یکی از شاحه ­های اصلی در الکترونیک قدرت می­باشد. این مبدل­ها در دهه ۶۰ میلادی ظهور پبدا کردن و در دهه ۸۰ به سرعت رشد کردند. این مبدل­ها توان DC را به توان AC تبدیل می­کنند، که این یک کاربرد حیاتی و مهم برای صنعت و وسایل الکتریکی می­باشد. در سال­های اخیر این تکنولوژی به سرعت پیشرفت کرده و ساختار جدیدی معرفی شده‌است که بازده و کیفیت توان را بسیار بهبود بخشیده است. مبدل­ها به دو گروه تقسیم ­­می­شوند: اینورترهای PWM یا مدولاسیون پهنای پالس [۱] و اینورترهای چندسطحی [۲] .

اینورترهای PWM قدیمی­ تر هستند و در واقع تکنولوژی آن­ها تکامل­ یافته است، ولی اینورترهای چندسطحی در سال ۱۹۸۰ نظریه­اش ارائه شد و اخیرا به علت مزایای آن نسبت به اینورترهای PWM بسیار مورد توجه قرار گرفته است. اینورترهای PWM  به دو گروه تقسیم می­شوند، اینورترهای منبع ولتاژی[۳]  و اینورترهای منبع جریانی[۴]. این­ها در کاربردهای صنعتی خیلی معروف هستند.

مزایای استفاده از سلول خورشیدی اینورتر چند سطحی فیلیوس filioos

اینورتر منبع امپدانسی [۵] اولین بار در سال ۲۰۰۳ معرفی شدند و نگاه متخصصان الکترونیک قدرت را به خودش جذب کرد. مزیت­های آن بسیار جذاب است که بسیاری از محققان در سال­های اخیر هزاران مقاله درباره­ی آن چاپ کردند. تمامی اینورترهای PWM  دارای مدار قدرت مشابه­ای هستند، سه ساق، برای ولتاژ خروجی سه­فاز و بر خلاف این، اینورترهای چندسطحی دارای ساختارهای متفاوتی هستند که به سه دسته­ی اصلی تقسیم می­شوند که در فصل دوم به آن­ پرداخته می­شود. اینورترهای چندسطحی بر عیب­های اینورترهای PWM  غلبه می­کنند.

[۱] Pulse-Wwidth Modulation(PWM)Inverter

[۲] Multilevel Modulation (MLM) Inverters

[۳] Voltage Source Inverter (VSI)

[۴] Current Source Inverter (CSI)

[۵] Impedance-Source Inverter (ZSI)

فیلیوس

برق قدرت

دیدگاه‌ها

*
*