انواع مدولاسیون کلیدزنی مبدل های الکترونیک قدرت

پارامترهای اساسی یک شبکه قدرت که در ساختار آن از اینورترها استفاده‌شده است، مانند کیفیت توان خروجی، مولفه‌های هارمونیکی و هم‌چنین تلفات کلیدزنی، وابستگی زیادی به انتخاب روش مدولاسیون و کنترل کلیدهای اینورتر دارند. علاوه بر این از لحاظ فرکانس کلیدزنی نیز مدولاسیون‌ها به سه دسته مدولاسیون در فرکانس پایه، مدولاسیون در فرکانس مختلط[۱] و مدولاسیون در فرکانس زیاد دسته‌بندی می‌شوند. در روش کلیدزنی بر مبنای فرکانس پایه، تلفات کلیدزنی قابل چشم‌پوشی است اما کیفیت توان خروجی در روش کلیدزنی در فرکانس‌های زیاد، با وجود تلفات حرارتی زیاد در کلیدها، بسیار مناسب‌تر است.

انواع مدولاسیون کلیدزنی برای اینورترها

مدولاسیون‌ SVC یا کنترل فضای برداری [۲] و مدولاسیون SHE یا حذف هارمونیک انتخابی[۳] از جمله مدولاسیون‌ های با فرکانس کلیدزنی پایه است. در مدولاسیون کنترل فضای برداری صفحه مختلط به تعدادی ناحیه شش ضلعی تقسیم شده و بردار مرجع به نزدیک‌ترین بردار قابل‌تولید تقریب زده می‌شود. در مدولاسیون حذف هارمونیک انتخابی، شکل موج پله‌ای خروجی به گونه‌ای بهینه می‌شود که اثر برخی هارمونیک‌های ویژه کم شده و یا آن هارمونیک حذف شود.

در مدولاسیون‌ های با فرکانس سوییچینگ مختلط، فرایند سوییچینگ در فرکانس‌های متفاوت انجام می‌شود و این نوع از مدولاسیون مناسب مبدل‌های هیبرید است؛ کلیدهای سلول‌های مختلف به سادگی در فرکانس‌های متفاوت نوسان می‌کنند.‌

مدولاسیون کلیدزنی PWM

 با اعمال مدولاسیون‌ های PWM به اینورترهای چندسطحی، فرکانس‌های کلیدزنی ۱۰-۲۰KHz حاصل می‌شود. مهم‌ترین روش‌های مدولاسیون‌ درفرکانس‌ زیاد شامل مدولاسیون بردار فضایی ترکیب شده با ‌[۴]PWM(SVPWM) و مدولاسیون [۵]SPWM می‌باشند؛ که مدولاسیون SPWM خود شامل زیردسته‌های [۶]PSPWM، LSPWM[7] است. مدولاسیون‌های [۸]AOD، [۹]PO و OD[10] نیز از زیرمجموعه‌های مدولاسیون LSPWM هستند.

در مقالات بعد هر کدام از این مدولاسیون ها رو به طور مفصل در موردش صحبت می کنیم. پس مقالات ما رو دنبال کنید…

[۱] Mixed Switching Frequency

[۲] Space Vector Control(SVC)

[۳] Selective Harmonic Elimination(SHE)

[۴] Space Vector Pulse Width Modulation(SVPWM)

[۵] Sinusoidal Pulse Width Modulation(SPWM)

[۶] Phase Shifted PWM(PSPWM)

[۷] Level Shifted PWM(LSPWM)

[۸] Alternate Opposition Disposition(AOD)

[۹] Phase Opposition(PO)

[۱۰] Opposition Disposition(OD)

Filioos

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز و کاربردهای متنوع با هدف بهبود ابزارهای کاربردی می باشد.

قوانین ارسال دیدگاه

  • دیدگاه های فینگلیش تایید نخواهند شد.
  • دیدگاه های نامرتبط به مطلب تایید نخواهد شد.
  • از درج دیدگاه های تکراری پرهیز نمایید.
دیدگاه‌ها

*
*