فیلیوس

مدل رقابت در بازار برق

مدل رقابت دربازار برق فیلیوس آموزش مهندسی برق قدرت filioos
  • مدل های رقابت در بازار برق

هدف اصلی تجدید ساختار در صنعت برق، ایجاد رقابت در بازار برق با هدف نهایی افزایش بهره وری اقتصادی در این صنعت است. برای رسیدن به یک بازار رقابتی ایدآل، به طور آنی نمی توان از یک سیستم کاملا متمرکز (سیستم های با ادغام عمودی) وارد محیطی کاملا رقابتی شد. در حقیقت، در بین دو حالت مذکور انواع مختلفی از بازارها با سطوح مختلف رقابت وجود دارند. کشورهای مختلف با توجه به وضعیت خاص خود، هرکدام در یکی از این نوع بازارها قرار می گیرند که در ادامه بیان خواهند شد.

  • مدل انحصار

بازار انحصاری برق، بازاری است که در آن تولید، انتقال و فروش انرژی در انحصار یک شرکت خصوصی، سازمان دولتی و یا نهادی وابسته به دولت است. این نوع مدل بازار پیش از مقررات زدایی در همه ی کشورها، بر صنعت برق حاکم بوده است.

  • مدل آژانس خرید

در این نوع مدل بازار، نیروگاه ها و شرکت های تولیدی به صورت خصوصی در بازار فعال می باشند و در رقابت با یکدیگر تلاش می کنند تا انرژی را به نحوی مطمئن و ارزان به یک نهاد کلان خریدار بفروشند. انتقال و توزیع انرژی در این بازار، بر عهده نهاد خریدار است و امکان رقابت در بخش مصرف وجود ندارد.

  • رقابت در سطح عمده فروشی

در این مدل، یک سازمان مرکزی، مسئولیت تهیه و تدارک انرژی الکتریکی را بر عهده ندارد. به جای آن، DISCOها انرژی الکتریکی مصرفی مشتریان خود را به طور مستقیم از شرکت های تولیدی خریداری می کنند. این معاملات در یک بازار عمده فروشی برق صورت می گیرد که می تواند به صورت تسهیلات اشتراکی (حوضچه) یا مبادلات دوجانبه باشد. هم چنین مصرف کنندگان بزرگ، اغلب مجاز به خریداری انرژی الکتریکی از بازار عمده فروشی هستند. در سطح خرده فروشی، سیستم به صورت متمرکز باقی می ماند. زیرا هر DISCO نه تنها از شبکه توزیع در منطقه خود بهره برداری می کند بلکه انرژی الکتریکی را از جانب مصرف کنندگان واقع در محدوده سرویس دهی خود خریداری خواهد کرد.

  • رقابت در سطح خرده فروشی

در این مدل که کامل ترین بازار از نظر رقابت در بازار برق به شمار می رود، تمامی مصرف کنندگان، می توانند تولید کننده خود را انتخاب کنند. به علت هزینه های معامله، صرفا مصرف کنندگان بزرگ، خرید مستقیم از بازار عمده فروشی را انتخاب می کنند. بیشتر مصرف کنندگان کوچک و متوسط، برق را از خرده فروشها (که آنها نیز برق را به طور منظم از بازار عمده فروشی تهیه می کنند) خریداری می کنند. در این مدل، فعالیت های برق رسانی (سیم داری) ۳ شرکت های توزیع به طور عادی از فعالیت های خرده فروشی آنها مجزا است، زیرا آنها دیگر دارای انحصار محلی عرضه انرژی الکتریکی در منطقه ای که توسط شبکه خود پوشش داده می شود، نمی باشند.

فیلیوس

برق قدرت

دیدگاه‌ها

*
*

    محمد پاسخ

    سلام در زمینه ی برق قدرت و رقابت در سطح خرده فروشی برای ایران مقاله ای دارید یا خیر