فیلیوس

فعالیت های اصلی خرده فروش در بازار برق

فعالیت های اصلی خرده فروش بازار برق مهندسی برق آموزش فیلیوس filioos

در این مقاله قصد داریم در مورد خرده فروش برق و فعالیت های اون در بازار برق صحیت کنیم. در مورد تخمین قیمت برق ، چگونگی تخمین تقاضای مشتریان ، مدیریت ریسک ، تعیین قیمت پیشنهادی فروش و همین طور در مورد شناخت مشتری صحبت کنیم. پس با این مطلب هم ما رو همراهی کنید…

فعالیت های اصلی خرده فروش

یک خرده فروش برق در محیط بازار دارای فعالیت های خاصی است که مهم ترین آنها در ادامه بیان می شوند.

  • تخمین قیمت برق

از ویژگی های مهم قیمت انرژی در خیلی از بازارها می توان به متوسط و میانگین متغیر، ویژگی های فصلی، متاثر بودن از تقویم روزانه و بی ثباتی زیاد اشاره کرد. با توجه به این خصوصیات، پیش بینی قیمت انرژی مشکل می باشد. با این وجود، داشتن اطلاعات مربوط به قیمت انرژی برای خرده فروش ، ضروری است. خرده فروش برق ضمن اینکه باید عدم قطعیت و بی ثباتی قیمت بازار را در نظر بگیرد، باید بتواند با دقت قابل قبولی قیمت برق را پیش بینی کند تا بتواند انرژی مورد نیاز مشتریان خود را از طریق منابع مختلف با کمترین هزینه تامین کند.

بازار برق و خرده فروشی فیلیوس آموزش مهندسی برق قدرت filioos

  • تخمین تقاضای مشتریان

در سمت تقاضا، شرکت خرده فروش ملزم به تامین تقاضای مشتریان خود است. تقاضای مشتریان، دائما در حال تغییر است و در نتیجه، پیش بینی آن، دارای عدم قطعیت است. بنابراین خرده فروش باید عدم قطعیت تقاضای مشتریان خود را نیز در نظر بگیرد. اگر در زمان حقیقی، بارهای واقعی و تخمینی خرده فروش متفاوت باشند، این اختلاف، با قیمت بازار لحظه ای تسویه می شود. به عبارت دیگر، در صورتی که میزان پیش بینی شده تقاضا کمتر از مقدار واقعی بود، خرده فروش باید از بازار لحظه ای میزان کسری انرژی را خریداری کند و همچنین اگر میزان پیش بینی شده تقاضا بیشتر از مقدار واقعی بود، خرده فروش باید میزان مازاد انرژی را به بازار لحظه ای بفروشد.

  • شناخت مشتریان

در بسیاری از بازارهای برق با سمت تقاضا به صورت غیر الاستیک برخورد می شود. در صورتی که مصرف کننده قادر است در مورد میزان انرژی مصرفی خود و خرید یا عدم خرید برق در قیمت های خاص تصمیم بگیرد. بنابراین، خرده فروش لازم است شناخت درستی از پاسخ مشتریان خود در مقابل تغییر قیمت برق داشته باشد، زیرا ممکن است مشتری برای تامین انرژی خود با خرده فروش دیگری قرارداد منعقد کند، یا اینکه در اثر تغییر قیمت برق، الگوی مصرف و مقدار انرژی مصرفی خود را تغییر دهد.

خرده فروش بازار برق فیلیوس آموزش مهندسی برق قدرت filioos

  • تعیین قیمت پیشنهادی فروش

خرده فروش باید قیمت فروش برق به مشتریان را تعیین کند. طبیعتا، در صورتی که قیمت پیشنهادی فروش، بالا باشد، مشتریان کمی با شرکت خرده فروش قرارداد منعقد می کنند. از طرف دیگر، در صورتی که قیمت پیشنهادی فروش، پایین باشد، ممکن است خرده فروش برق دچار ضرر شود. بنابر این تعیین قیمت پیشنهادی فروش، یکی از مهم ترین تصمیمات شرکت خرده فروش است.

  • مدیریت ریسک

یک خرده فروش برق با توجه به نقش واسطی که در بازار برق دارد، برای مشارکت پایدار در بازار و کسب سود بیشتر، لازم است ریسک های مختلفی که با آن مواجه است را شناسایی کند و اثرات آنها را بر سود و زیان خود در نظر بگیرد از جمله ریسک هایی که یک خرده فروش با آن مواجه است، ریسک مرتبط با عدم قطعیت در قیمت بازار حوضچه و ریسک های مالی خرید با قیمت های زمان حقیقی می باشد. خرده فروش برق می تواند ترکیبی از روش ها را برای مدیریت ریسک های مالی اجرا کند. همانطور که بیان شد، انعقاد قراردادهای پیش خرید یا قراردادهای دوجانبه با شرکت های تولیدی یکی از مهم ترین ابزارهایی است که در اختیار خرده فروش می باشد. راهکار معقول و موثر دیگر برای خرده فروش ، بکارگیری برنامه های پاسخگویی بار می باشد.

خرده فروش در بازار برق فیلیوس آموزش مهندسی برق قدرت filioos

برنامه های پاسخگویی بار و تعیین قیمت پیشنهادی فروش

برنامه های پاسخگویی بار ، نرخ های برق متغیر با زمان برای مصرف کنندگان نهایی فراهم می کنند یا در طول دوره هایی که قیمت برق بالا می باشد مشوق هایی را به مشتریان پیشنهاد می کنند و در نتیجه، این انگیزه را در مصرف کنندگان ایجاد می کنند که الگوی مصرف خود را در پاسخ به تغییرات قیمت برق اصلاح کنند. در صورتی که برنامه های پاسخگویی بار به خوبی طراحی شوند، می توانند تقاضای مشتریان را در مواقعی که قیمت ها بالا می باشند، کاهش دهند. از این رو، خرده فروش برق با اجرای این برنامه ها می تواند ریسک خرید برق با قیمت های بالا را کاهش دهد. در ادامه به طور اجمالی به بررسی برنامه های پاسخگویی بار پرداخته می شود.

در این مقاله در مورد خرده فروش برق و فعالیت های اون در بازار برق صحیت کردیم. این که چطور قیمت برق تخمین زده میشه، تخمین تقاضای مشتریان به چه صورت هست ، مدیریت ریسک رو در موردش حرف زدیم ، تعیین قیمت پیشنهادی فروش مورد بررسی قرار دادیم و همین طور در مورد شناخت مشتری صحبت کردیم. چطور بود مطلب این مقاله؟ نظر خودتون رو همین پایین و با تیم فیلیوس در میون بزارید…

فیلیوس

برق قدرت

دیدگاه‌ها

*
*