فیلیوس

خرده فروشی در بازار برق

خرده فروشی در بازار برق فیلیوس مهندسی برق قدرت filioos آموزش برق

در این قسمت و در ادامه مقاله های پیشین، سعی داریم تا کمی در مورد پدیده خرده فروشی در بازار برق توضیح بدیم. این که تعریف این پدیده چی هست و از کجا شروع شده و …. . پس تا آخر مطلب با ما همراه باشید.

  • خرده فروشی در بازار برق چیست؟

تعریف عمومی یک خرده فروش در نظریه اقتصاد، یک کسب و کار است که محصولات و خدمات را با قیمت های لحظه ای در مقادیر عظیم و به طور مستقیم از منابع اولیه خریداری می کند و آنها را به مصرف کنندگان نهایی خود به فروش می رساند. در یک رقابت خرده فروشی کامل، مصرف کنندگان نهایی برای انتخاب عرضه کننده، حق انتخاب دارند به این صورت که این امکان وجود دارد از میان تعدادی خرده فروش در حال رقابت، تامین کننده مورد نظر خود را انتخاب نمایند.

خرده فروشی در بازار برق فیلیوس آموزش مهندسی برق قدرت filioos

در طی سالیان اخیر، صنعت برق در بسیاری از کشورها، تغییرات قابل ملاحظه ای را با توجه به تجدید ساختار تجربه کرده است. یکی از اهداف اصلی تجدید ساختار در صنعت برق، جایگزین کردن شرکت های برق یکپارچه قبلی با بازارهای رقابتی می باشد. در این محیط جدید، نهادهای مختلفی با وظایف گوناگون ظهور پیدا کرده اند. یکی از این نهادهای شرکت های خرده فروشی در بازار برق می باشند. خرده فروش برق ، به عنوان واسطه بین شرکت های تولید کننده انرژی الکتریکی و مشتریان عمل می کند. این شرکت ها، انرژی الکتریکی را از بازار عمده فروشی خریداری می کنند و به مشتریان می فروشند بنابراین لازم است که قراردادهایی را هم با سمت عرضه و هم با سمت تقاضا تنظیم کنند.

بازار برق و خرده فروشی فیلیوس آموزش مهندسی برق قدرت filioos

  • خرده فروشی در بازار برق از کجا شروع شد؟

در کشور نروژ، در سال ۱۹۹۳ به مشترکین اجازه داده شد تا به منظور تامین نیازهای برق خود، عرضه کننده ای را انتخاب کنند و به تدریج همه موانعی که برای مشترکین کوچک برای دسترسی به خرده فروشی در بازار برق وجود داشت، برداشته شد. سوئد و فنلاند چند سال پس از نروژ رقابت در سطح خرده فروشی را آغاز و به طور کامل اجرا کردند. در انگلستان، در سال ۱۹۹۰ به مشترکین بزرگ اجازه داده شد که برای تامین انرژی الکتریکی مورد نیاز خود، با عرضه کننده ها قرارداد منعقد کنند و در سال ۱۹۹۹ این اجازه به همه مشترکین داده شد (رقابت کامل در سطح خرده فروشی).

پیدایش خرده فروشی بازار برق فیلیوس آموزش مهندسی برق قدرت filioos

در آلمان نیز در سال ۱۹۹۹ همه مشترکین اجازه پیدا کردند برای تامین انرژی الکتریکی مورد نیاز خود، عرضه کننده مناسب را انتخاب کنند. بنابراین رقابت در سطح خرده فروشی در کشورهای عضو اتحادیه اروپا یا به صورت کامل اجرا شده مانند انگلستان و کشورهای اسکاندیناوی) یا اینکه به صورت جزئی اجرا شده است و در حال حرکت به سمت رقابت در سطح خرده فروشی می باشد (مانند فرانسه).

در ایالات متحده آمریکا، تجدید ساختار در سطح عمده فروشی در سطح تولید) اغلب با رقابت در سطح خرده فروشی همراه بوده است. در اکثر ایالت های آمریکا، مبانی قانونی برای فعالیت های خرده فروش ها در سال ۱۹۹۶ به تصویب رسید. برخی از ایالت ها، رقابت در سطح خرده فروشی را به طور کامل اجرا کرده و تا سال ۲۰۰۰ برخی ایالت های دیگر، تنها به مشترکین بزرگ اجازه دادند تا به عرضه کننده ها دسترسی پیدا کنند.

اینم یه ویدئوی جالب در مورد خرده فروش بازار برق که از رادیو اعلام می کنه خرده فروش برق قراره عوض بشه و دستگاه تستر نون نگران عوض شدن خرده فروش برق هست. بهتون شدیداااااا توصیه می کنیم این ویدئو رو ببینید.

امیدواریم این مطلب براتون مفید بوده باشه. خوشحال میشیم اگه با نظراتتون بتونید تیم فیلیوس رو برای بهبود مطالبش کمک کنید.

فیلیوس

برق قدرت

دیدگاه‌ها

*
*