فیلیوس

تقسیم بندی اینورترها با توجه به تعداد طبقات پردازش توان

تقسیم بندی اینورترها Inverter مبدل الکترونیک قدرت مهندسی برق قدرت فیلیوس filioos

در مقاله های قبل دسته بندی اینورترها رو با توجه به ایزولاسیون و همین طور نحوه قرارگیری اون ها مورد بررسی قرار دادیم. در این مقاله قصد داریم تا تقسیم بندی اینورترها با توجه به تعداد طبقات پردازش توان رو براتون مورد بررسی قرار بدیم. پس توی این مقاله هم تا آخر با فیلیوس همراه باشید…

در این مقاله سه گروه مختلف تقسیم بندی اینورترهای متصل به شبکه بر اساس تعداد طبقات پردازش توان نشان داده شده است. اینورتر متصل به شبکه نشان داده شده در شکل زیر یک اینورتر تک طبقه است، در اینورترهای تک طبقه تمامی وظایف شامل MPPT کنترل جریان تزریقی به شبکه و در برخی موارد افزایش ولتاژ ورودی به طور همزمان صورت می گیرد. ساختارهای تک طبقه در دو دسته کلی قرار دارند. دسته اول این اینورترها به صورت کاهنده عمل می کنند. این گروه از اینورترها معمولا از ساختار تمام پل یا نیم پل بوده و تنها قادر به تولید ولتاژ خروجی در سطحی پایین تر از ولتاژ ورودی می باشند.

مزرعه اینورترهای متصل به شبکه فیلیوس آموزش مهندسی برق قدرت filioos

مزرعه اینورترهای متصل به شبکه

با توجه به ولتاژ پایین پنل های فتوولتائیک ، از اینورترهای کاهنده معمولا در ساختار مرکزی یا رشته ای استفاده می گردد. دسته دوم اینورترهای تک طبقه به صورت افزاینده عمل می کنند. این اینورترها که غالبا بر اساس ساختارهای بوست یا باک – بوست طراحی می شوند، قادرند ولتاژ پایین پنل های فتوولتائیک را به ولتاژی در سطح ولتاژ شبکه تبدیل نمایند. این دسته از اینورترها بیشتر در ساختارهایی نظیر ماژول AC کاربرد دارند. پیک توان یک اینورتر دو برابر توان متوسط آن است. از این رو لازم است اینورترهای تک طبقه به گونه ای طراحی شوند که توانایی تولید توانی دو برابر توان خروجی را داشته باشند.

تقسیم بندی اینورترها اینورترهای متصل به شبکه تک طبقه فیلیوس آموزش مهندسی برق قدرت filioos

اینورترهای متصل به شبکه تک طبقه

تقسیم بندی اینورترها : اینورترهای دو طبقه ساختار نخست

ساختارهای دو طبقه از یک مبدل DC – DC و یک مبدل AC – DC تشکیل شده اند. در این ساختارها وظیفه افزایش ولتاژ و MPPT بر عهده ی مبدل DC – DC است. این دسته از اینورترها با توجه به خروجی مبدل DC – DC به دو گروه تقسیم می شوند. در اینورترهای دو طبقه ساختار نخست که در شکل زیر نشان داده شده اند، خروجی مبدل DC – DC یک ولتاژ DC خالص است، در این صورت این مبدل بر اساس توان نامی سیستم طراحی شده و تزریق جریان سینوسی به شبکه توسط مبدل DC – AC انجام می شود. در این اینورترها، جداسازی توان توسط خازن لینک DC (خازن Cp) انجام می گیرد.

سطح بالای ولتاژ لینک DC این امکان را فراهم می کند که از خازن جداساز کوچک تری استفاده گردد، که این امر منجر به افزایش عمر اینورتر می شود. به علاوه، محدودیت جدی برای ریپل ولتاژ خازن لینک DC وجود ندارد، که این نکته نیز به کاهش اندازه خازن کمک می کند. تنها در صورتی که ریپل ولتاژ خازن بسیار بزرگ انتخاب گردد، ممکن است عملکرد طبقه بعد تحت تأثیر قرار گرفته و خروجی اینورتر از حالت مطلوب خارج گردد.

تقسیم بندی اینورترها اینورترهای دو طبقه ساختار اول فیلیوس آموزش مهندسی برق قدرت filioos

اینورترهای دو طبقه ساختار اول

تقسیم بندی اینورترها : اینورترهای دو طبقه ساختار دوم

شکل زیر ساختار گروه دوم اینورترهای دو طبقه را نشان می دهد. در این گروه، خروجی مبدل DC – DC یک ولتاژ سینوسی یکسو شده است. در این حالت مبدل AC – DC تنها موظف به تبدیل این ولتاژ یکسو شده به ولتاژی هم فاز با ولتاژ شبکه می باشد که این امر به سادگی با کلیدزنی در فرکانس خط امکان پذیر است. در این گروه، خازن جداساز موازی با پنل قرار می گیرد، از این رو به منظور افزایش راندمان MPPT لازم است ریپل ولتاژ این خازن کوچک انتخاب گردد. از طرف دیگر، ولتاژ دو سر پنل معمولا در سطح پایینی قرار دارد. از این رو اندازه خازن جداساز در اینورترهای این گروه معمولا بزرگ بوده که منجر به کاهش عمر اینورتر می گردد.

تقسیم بندی اینورترها اینورترهای دو طبقه ساختار دوم فیلیوس آموزش مهندسی برق قدرت filioos

اینورترهای دو طبقه ساختار دوم

در این مقاله  تقسیم بندی اینورترها با توجه به تعداد طبقات پردازش توان رو براتون مورد بررسی قرار دادیم. امیدواریم که این مطلب براتون مفید بوده باشه. خوشحال میشیم نظرتون رو در مورد این مقاله با ما هم در میون بزارین …

فیلیوس

برق قدرت

دیدگاه‌ها

*
*