اینورتر تمام پل سری CHB چند سطحی

در قسمت های قبل در مورد دو ساختار اینورتر دیود مهار شده و همین طور اینورتر خازن شناور چند سطحی کمی توضیح دادیم. تو این قسمت سعی داریم در مورد ساختار اینورتر تمام پل سری CHB چند سطحی براتون توضیح بدیم. پس تا انتهای این مطلب هم با ما همراه باشین…

در دو ساختار اینورتر دیود مهار شده NPC و همین طور اینورتر خازن شناور FC چند سطحی ، تعداد بسیار زیاد اجزای تشکیل‌دهنده، شامل کلید­های قدرت، دیودهای مهار و خازن­های شناور و هم‌ چنین مشکلات ناشی از متعادل­ سازی ولتاژ خازن­ها، کاربرد این‌گونه اینورترها را برای سطوح بیش‌تر در کاربردهای صنعتی بسیار محدود کرده است. در سال ۱۹۹۰ سومین پیکربندی از اینورترهای  چندسطحی معرفی شد. بر اساس آن با اتصال سری مبدل­های تمام پل دو‌سطحه به هم، می­توان به سطوح بیش‌تری از ولتاژ در خروجی رسید که به آن ها اینورتر تمام پل سری CHB چند سطحی نیز گفته می شود. در اینورتر تمام پل سری CHB چند سطحی برای هر مبدل تمام پل داخلی به یک منبع DC جدا و هم‌چنین ۴ کلید قدرت نیاز است اما فرآیند کلیدزنی آن نسبت به دو ساختار دیود مهار شده NPC و خازن شناور FC بسیار ساده ­تر می­باشد. امروزه از اینورتر تمام پل سری CHB چند سطحی در بسیاری از کاربردهای انرژی­های نو مانند فتوولتائیک استفاده می­شود اما نیاز آن‌ها به منابع DC جدا، کاربرد آن‌ها را در کاربردهای درایو صنعتی و ادوات FACTS با محدودیت مواجه ساخته است.

ساختار اینورتر تمام پل سری CHB چند سطحی

شکل زیر ساختار یک اینورتر تمام پل سری CHB چند سطحی را نشان می­دهد. با سری کردن هر سلول به یک مدار کسکود سه‌ سطحی می توان دو سطح به سطوح ولتاژ خروجی اضافه کرد. یکی از معایب این ساختار نیاز به داشتن منابع DC مجزا می باشد که افزایش سطوح را با مشکل مواجه می کند.

اینورتر تمام پل سری CHB چند سطحی

ساختار اینورتر تمام پل سری CHB چند سطحی رفتار خوبی از نقطه نظر قابلیت اطمینان و قابلیت افزایش سلول­ها و هزینه نسبتاً کمی دارد. عیب بزرگ این ساختار در نیاز به داشتن منابع DCمجزا است. برای مثال در تهیه منابع مجزا، به علت نیاز به ترانسفورمرهای مجزا هزینه­ زیادی تحمیل می­شود. اما این ویژگی می­تواند در کاربردهای فوتوولتائیک بسیار مفید واقع شود. هم‌چنین هنگامی که مبدل به عنوان فیلتر فعال به­کار می­رود منابع DC مجزا می­توانند با خازن­ها جایگزین شوند، در این نوع کاربردها توان فعال مبدل به صورت تئوری صفر است، بنابراین نیازی به داشتن توان منابع نیست(البته مقدار توان مصرفی کم مبدل توسط منابع تأمین می‌شود). حالت­های اضافی می‌تواند با استفاده از مدولاسیون مناسب به نحوی انتخاب شوند تا کم­ترین کموتاسیون ایجاد شود. نکته­ دیگر این است که ساختارهای اینورتر مهار دیودی NPC و اینورتر خازن شناور FC هر تعداد زوج و فردی از سطوح را می­توانند دارا باشند، در صورتی که ساختار اینورتر تمام پل سری CHB چند سطحی تنها تعداد فردی از سطوح را می­تواند اختیار کند.

اگرچه این روش با تعداد کلید­های کم‌­تر، سطوح ولتاژ خروجی را با انجام فرآیند کلیدزنی مناسب، بسیار افزایش داده ولی دارای معایبی نیز هست. همان‌طور که برای شمای مداری شکل فوق اشاره شد، برای تولید هر سطح ولتاژ در این اینورتر، هم‌زمان ۲ کلید روشن و ۲ کلید دیگر خاموش می­باشند پس کلید­های خاموش ولتاژی معادل Vdc را به عنوان بیشینه ولتاژ معکوس (PIV ) تحمل می­کنند. هنگامی که از منابع DC ناهمسان استفاده می­شود، کلید­های واحدهایی که منابع DC آن‌ها بزرگ‌تر از بقیه است، PIV بیش‌تری را تحمل می­کنند، در نتیجه عمر مفید کلید­ها به شدت تحت تأثیر قرار می­گیرد.

امیدواریم این مطلب هم براتون مفید بوده باشه. خوشحال میشیم اگه بتونید با نظرات خوبتون ما رو توی بهبود کیفیت مطالب وبسایت filioos کمک کنید…

Filioos

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز و کاربردهای متنوع با هدف بهبود ابزارهای کاربردی می باشد.

قوانین ارسال دیدگاه

  • دیدگاه های فینگلیش تایید نخواهند شد.
  • دیدگاه های نامرتبط به مطلب تایید نخواهد شد.
  • از درج دیدگاه های تکراری پرهیز نمایید.
دیدگاه‌ها

*
*