فیلیوس

طراحی ماژول الکترونیک قدرت برای افزایش چگالی حجم به هزینه

چگالی حجم به هزینه الکترونیک قدرت فیلیوس filioos مهندسی برق قدرت

تو این مقاله در مورد طراحی ماژول الکترونیک قدرت برای افزایش چگالی حجم به هزینه صحبت می کنیم. این که چطور می تونیم با مصرف کم ترین حجم بیش ترین مقدار چگالی توان رو بدست بیاریم. و در واقع بتونیم از هزینه ای که می کنیم بیش ترین بهره برداری رو داشته باشیم. پس تا انتهای این مطلب هم با فیلیوس همراه باشید…

طراحی ماژول الکترونیک قدرت برای انتقال هرچه بهتر توان

با پیشرفت تکنولوژی، طراحی ادوات قدرت به منظور انتقال بیش‌ترین توان با صرف‌ کم‌ترین فضای ممکن به طور فزاینده‌ای در حال رشد است. به همین دلیل طراحی ماژول الکترونیک قدرت توجه محققان زیادی را جلب کرده است. علاوه بر چگالی توان زیاد، در بسیاری از کاربردها، مانند صنعت خودرو، نیاز است تا ادوات قدرت در دماهای زیاد کار کنند. بنابراین برای انتقال هرچه بهتر توان باید هنگام طراحی ماژول الکترونیک قدرت علاوه بر ملاحظات الکتریکی، شرایط دمایی نیز در نظر گرفته شوند.

برای طراحی ماژول الکترونیک قدرت با چگالی توان بالا و ظرفیت کار در یک محیط با درجه حرارت بالا ، باید طراحی الکتریکی توپولوژی، طراحی حرارتی ماژول و طراحی فضایی و حجمی از ماژول‌های فیزیکی و قطعات به طور همزمان بهینه شود. این فقط می‌تواند با در نظر گرفتن وابستگی میان طراحی‌های مختلف و تغییر این وابستگی به طور همزمان برای بهینه‌سازی همه پارامترهای مربوطه از جمله چگالی توان و درجه حرارت به دست آید.

راه‌کارهای موجود برای طراحی ماژول الکترونیک قدرت

دو تا از مهم‌ترین راه‌کارهای موجود برای طراحی ماژول الکترونیک قدرت با هدف افزایش چگالی حجم به هزینه، استفاده از روش لابه‌لایی Interleave و ساختارheat sink فشرده است. لابه‌لایی، روشی برای بهینه‌سازی طراحی توپولوژی الکتریکی است. با استفاده از این روش می‌توان انرژی را که باید در اجزای غیرفعال مدار ذخیره شود و همچنین جریان RMS در همان قطعات را به طور قابل توجهی کاهش داد. ساختار heat sink فشرده روشی برای مدیریت حرارتی است؛ که در این ساختار گرمای موجود در قطعات مختلف استخراج شده و به محیط اطراف آن انتقال داده می‌شود. با استفاده از این روش‌ها حجم هر قطعه غیرفعال به طور قابل توجهی کاهش می‌یابد؛ که در نتیجه این امر حجم مدار اصلی نیز کاهش می‌یابد.

امیدواریم این مطلب هم براتون مفید بوده باشه. خوشحال میشیم نظرتون رو در مورد این مطلب هم با ما در میون بزارید…

فیلیوس

برق قدرت

نوشته‌های مرتبط

دیدگاه‌ها

*
*