نقد و بررسی بازی Far cry 5 ، دوستدار حیوانات! این بار بدون شکار…

بازی far cry 5 کشیش فیلیوس filioos

این بار در فیلیوس می خواهیم به نقد و بررسی تخصصی بازی Far Cry 5 بپردازیم. با ما همراه باشید…

داستان کلیشه ای ولی جذاب!

اساس کلی داستان بازی  Far Cry 5 همان طور که قبلا نیز می دانستیم به نوعی بر اساس مقابله با یک حکومت و فرقه ظلم و جهل است که در باورها و اعتقادات مردم به زور خود را جای داده است و با استفاده از سلاح قدرتمند اعتقادات و باورها دارد بر مردم حکومت می کند.

داستان Far Cry 5 در یک سرزمین خیالی به نام Hope County, Montana  رخ می دهد که شخصی به نام Joseph Seed که یک کشیش است به نوعی بر آن حکومت می کند. او معتقد است که یک برگزیده و انتخاب شده از سوی خداست تا از مردم Hope County در برابر یک فروپاشی قطعی یا “inevitable collapse” محافظت نماید و جامعه ای را تحت نام “دروازه بهشت” یا Eden’s Gate  پدید آورده است. شما می توانید کمپین و بخش داستانی بازی را به تنهایی یا در کنار یک همراه در بخش cooperative multiplayer انجام دهید.

بازی far cry 5 تفنگ کلیسا فیلیوس filioos

به طور کلی باید گفت داستان هایی که بر اساس و پایه مبارزه با فرقه های مذهبی تند رو و دیوانه هستند، اگر با روایت و شخصیت هایی جذاب و قدرتمند ترکیب شوند می توانند یک داستان به یادماندنی را رقم بزند که خوشبختانه ubisoft تمام سعی خود را کرده است که این اتفاق در بازی Far Cry 5 رخ بدهد.

اما در نهایت در خصوص کلیت بخش داستانی، روایت و شخصیت پردازی در بازی Far Cry 5 می توانیم بگوییم از منظر داستان و روایت، این بازی تاکنون برترین نسخه در سری فارکرای به حساب می آید و سازندگان موفق شده اند تا داستانی جذاب و هیجان انگیز و شخصیت های مثبت عمیق و به یادماندنی و پرتعدادی را برای گیمرها خلق نمایند. شاید شما هم به این موضوع فکر کرده باشید که اگر به شخصیت‌های منفی کمی بیشتر پرداخته می‌شد و روایت داستان متمرکزتر بود،  Far Cry 5 به عنوان بهتر و با ارزش‌تری تبدیل می‌گشت.

بازی far cry 5 دریاچه جنگل کوه فیلیوس filioos

بشین و تماشا کن!

در واقع  Far Cry 5 نیز به مانند همیشه در این سری شاهد یک گرافیک شسته و رفته و زیبا و محیط های بسیار متنوع از لحاظ طراحی هنری و یک بازی با ثبات و نسبتا بدون مشکل و باگ و .. از منظر گرافیک فنی هستیم.  بازی به شکل هنرمندانه ای مناطق مختلف و متنوع را به تصویر می‎کشد و الحق که در زمینه طراحی و گرافیک هنری چیزی کم ندارد.

طراحان بازی بی نظیر عمل کرده اند و سرزمین خیالی Hope County را به زیبایی هر چه تمام تر در بازی خلق کرده اند و هر جور محیطی که فکرش را بکنید، در بازی Far Cry 5 شاهد خواهید بود و از مناطق جنگلی و سرسبز و زیبا تا مزارع گندم و کلیسا و خانه های محلی و ….همه و همه در بازی خلق شده اند تا تنوع فوق العاده ای را در بازی شاهد باشیم.

بازی far cry 5 هواپیما فیلیوس filioos

چقدر واقعی به نظر می رسه!!

نورپردازی بازی فوق العاده طبیعی و واقعی است و Hope County با این نورپردازی کاملا نسل هشتمی و بی نظیر بسیار زیباتر هم به نظر می رسد. در بازی بارها و بارها در مناطق مختلف و در دوردست ها چنان مناظری را می بینید که شما را شگفت زده می کنند و یا هنگامی که با هواپیما بر روی دنیای بازی در حال پرواز هستید دلتان می خواهد که همین طور به صورت تفریحی مدتی در هوا بچرخید و از مناظر لذت ببرید و اسکرین شات بگیرید.

بازی far cry 5 کلبه هواپیما فیلیوس filioos

یک شوتر خوب

در زمینه گیم پلی، بازی Far Cry 5 به مانند همیشه یک بازی در ژانر شوتر اول شخص و اکشن ماجرایی جهان آزاد است که گیمر می تواند در دنیای بزرگ آن به صورت کاملا آزادانه به صورت پیاده یا با وسایل نقلیه گوناگون گشت و گذار کند. ممکن است در اوایل کار گیم‌پلی چندان جذاب و گیرا نباشد. ولی رفته رفته و با آپگرید کردن کاراکتر خود، درگیری و مبارزات به اوج خود می‌رسند و تازه بازی شروع می‌شود!

نکته اصلی  در گیم پلی Far Cry 5 ، نوآوری ها و المان های جدیدی است که به گیم پلی بازی افزوده شده و به نوعی می توان گفت رنگ و بویی از نقش آفرینی به بازی بخشیده است و سازندگان بازی این المان ها را برای افزودن تنوع بیشتر به بازی Far Cry 5 و خارج کردن آن از حالتی تکراری، به کار گرفته اند و با همین تصمیم، حال و هوای جدیدی را به بازی بخشیده اند.

بازی far cry 5 دینامیت ماشین انفجار بشکه فیلیوس filioos

گیم پلی عالی!

در واقع در دوره ای که سازندگان عناوین اکثر سبک ها از اساسین گرفته تا بازی های دیگر، همگی برای عمیق تر شدن گیم پلی عناوینشان در حال افزودن المان های نقش آفرینی به بازیهایشان هستند، استفاده از این المان ها در بازی Far Cry 5 نیز تصمیم درستی بوده است. یکی از این بخش های جدید در بازی Far Cry 5 مربوط به بخش خلق شخصیت است که تا به حال در تمامی بازی های قبلی این سری، پروتاگونیست بازی شخصیتی ثابت و از پیش تعیین شده از لحاظ ظاهری و … بود.

اما در Far Cry 5 شما می توانید در ابتدای بازی شخصیت خود را از لحاظ ظاهری کاملا شخصی سازی کنید و رنگ پوست و جنسیت و … را به دلخواه خود انتخاب نمایید که یک موضوع کاملا جدید در این سری محسوب می شود و بیشتر در بازی های نقش آفرینی شاهد این قابلیت بوده و هستیم یکی دیگر از بخش‌های جدید، Arcade Mode است که در واقع همان نقش قسمت چندنفره را ایفا می‌کند. (البته با کمی تفاوت)

یکی از قابلیت‌های فوق‌العاده‌ای که در این بخش به کار گرفته شده، قابلیت ساختن مپ است؛ همه بازیکنان می‌توانند مپ دلخواه خودشان را بسازند و سپس آن را با دیگر افراد به اشتراک بگذارند. به همین خاطر هم است که بیشتر نقشه‌های بخش چندنفره توسط بازیکنان و گیمرهای معمولی ساخته شده‌اند. البته شایان ذکر است که یوبی‌سافت هم چندین مپ برای این بخش تولید کرده و نقشه‌ها تنها محدود به بازیکنان نمی‌شود.

بازی far cry 5 ماشین قرمز سفید وسایل نقلیه فیلیوس filioos

کنترل سبک و سطحی

در بازی انواع وسایل نقلیه را در اختیار دارید و از انواع ماشین های کوچک و بزرگ و هواپیما و .. در بازی وجود دارند که می توانید سوار آن ها شده و در جای جای بازی گشت و گذار نمایید. کنترل این وسایل نقلیه خوب کار شده است ولی راستش را بخواهید در برخی موارد مخصوصا کنترل هواپیماها مقداری زیادی ساده و سطحی است و انگار دارید بادبادک بازی می کنید! البته انتظار نداریم که بازی مثل یک شبیه ساز ریسینگ یا هواپیما باشد ولی خب کنترل وسایل نقلیه در این بازی نیز چیزی مثل گوست ریکان وایلدلندز به نظر می رسد که بسیار بی وزن و سبک است.

بازی far cry 5 دریاچه ماهیگیری سگ فیلیوس filioos

فقط گوش بده!

صدا گذاری بازی Far Cry 5 لایق کلمه فوق العاده است و می توانم به راحتی بگویم درصد بسیار زیادی از لذتی که از گیم پلی این عنوان می برید مربوط به همین صداگذاری بی نقص بازی است که کاری می کند تا شما در دنیای بازی غرق شوید و لذت ناب یک شوتر اول شخص با صداگذاری معرکه را تجربه کنید. از صدای محیط گرفته تا صحبت کردن شخصیت ها و صدای تک تک سلاح ها و وسایل نقلیه و …. همه و همه به زیباترین شکل ممکن در بازی قرار داده شده اند و بسیار واقعی هستند.

صداگذاران تک تک شخصیت های بازی نیز از جوزف سید گرفته تا هر یک از همراهان شما به بهترین شکل از پس صداگذاری ها بر آمده اند و بخش زیادی از شخصیت پردازی عمیق و جذاب بودن آن ها، به واسطه همین صداگذاری و نوع حرف زدن کاملا با احساس و باکیفیت آن هاست که سبب می شود حس و حال آن ها و داستان بازی را در هر لحظه به طور کامل درک نمایید.

موسیقی های پخش شده در هنگام بازی نیز کاملا در القای حس هیجان بیشتر به شما کمک می کنند و با جو و اتمسفر بازی و مراحل مختلف آن و با داستان و روایت و جو ظلم و ستمی که بر بازی حاکم است دقیقا همخوانی دارند و شاهد موسیقی های کاملا مناسب برای چنین عنوانی هستیم.

خرید درون برنامه ای بازی far cry 5 فیلیوس filioos

این بازی چرا کامل نیست؟!

از دیگر نکات منفی که در گیم پلی بازی وجود دارد و باید به آن اشاره کنم وجود سیستم نحس “خرید درون برنامه ای” آن هم برای یک بازی تک نفره است که این سیستم یک طاعون برای صنعت بازی محسوب می شود و به شخصه هر گاه در یک بازی کامل ۶۰ دلاری از این جور خریدها هم می بینم حالم به هم می خورد و قطعا از بازی نمره کم خواهم کرد.

این سیستم خرید درون برنامه ای زمانی فقط برای بازی های رایگان بود ولی دیگر پایش به همه بازی ها مخصوصا بازی های یوبیسافت باز شده است و در Far Cry 5 نیز شاهد آن هستیم و از این طریق کلی آیتم های مختلف مثل سلاح های جذاب و وسایل نقلیه مختلف و .. را می توانید بخرید که خیلی سیستم کثیفی است و این حس به بازیباز دست می دهد که انگار بازی را کامل ندارد و بازیش نقص دارد و چیزی کم دارد، در حالی که پول کامل را برای خرید آن پرداخته است و تازه یک بازی در اصل “تک نفره” هم هست!

بازی far cry 5 آتش بازی جنگل فیلیوس filioos

حرف آخر…

Far Cry 5 یک بازی پخته و حساب شده از سوی یوبیسافت است و نشان داد که این شرکت هنوز هم از بهترین های صنعت بازی است و وقتی که بخواهد یک بازی قدرتمند بسازد حتما توانایی این کار را دارد. Far Cry 5 بدون شک یکی از ۲ بازی برتر سری بزرگ فارکرای در کنار نسخه سوم محسوب می شود. طراحی مراحل اصلی و فرعی گرچه تفاوت‌های ساختاری زیادی با هم ندارند اما همگی در سطحی قابل قبول هستند و به راحتی می‌توان گفت فار کرای ۵ یکی از بهترین مثال‌ها برای ساخت مراحل جانبی درجه یک و سرگرم‌کننده است.

با این حال به جز مشکل مطرح شده، برخی مراحل که گویا در ساخت آن‌ها از روی بوردرلندز الگوبرداری شده هم نواقصی دارند. برای مثال در یک مرحله به شما گفته می‌شود که چندین پرنده شکار کنید اما برای شکار این پرنده‌ها اسلحه مناسبی در اختیارتان نیست و بازی هم به شما هیچ سلاح مناسبی نمی‌دهد تا ماموریت را انجام دهید. این مرحله فقط یک نمونه از الگوبرداری ناقص فار کرای ۵ از بوردرلندز به حساب می‌آید و موارد این چنینی کم نیست.

باید بگوییم اگر دنبال یک بازی تک نفره یا کواپ می گردید که حداکثر لذت ممکن را از آن ببرید قطعا و بدون هیچ شکی بازی Far Cry 5 انتخاب اول است که از بازی کردن آن شگفت زده خواهید شد. همچنین اگر می خواهید آفلاین و به تنهایی نیز بازی را پیش ببرید باید گفت باز هم Far Cry 5 فوق العاده است و بخش داستانی جذاب و پر از پیچیدگی و چالش با داستانی عمیق و شخصیت هایی بی نظیر  را در اختیار شما قرار می دهد تا از یک شوتر اول شخص فوق العاده جذاب و عمیق بهره ببرید.

دیدگاه‌ها ۴

*
*

  سعید پاسخ

  کاستی یک فیلم یا تریلر هر بازی رو هم بزارید مرسی

   فیلیوس پاسخ

   ممنون از شما دوست عزیز
   چشم حتما
   در ادامه سعی می کنیم برای هر مطلب یک فیلم یا بخشی از گیم پلی بازی رو قرار بدیم.

  سعید پاسخ

  سلام خیلی مطلب خوبی بود. عنوانش هم خیلی جالبه😂😂 دوستدار حیوانات

   فیلیوس پاسخ

   سلام دوست عزیز
   😂😂😂